TUR yöntemi ile prostat ve fıtık ameliyatı

TUR yöntemi ile prostat ve fıtık ameliyatı .Erkeğin yaşı ilerledikçe önemli sorunlardan birisi de prostat büyümesi olarak göze çarpmakta. Prostat iyi huylu ise Plazma Kinetik Tur ile tedavisi mümkün olmaktadır.

Özellikle 50 yaşını geçmiş erkeklerde prostat büyümesi sıklıkla görülüyor. Bu da kişinin hayat şartlarını, hayat kalitesini olumsuz olarak etkiliyor. Prostat büyümesi iki şekilde görülüyor. Prostat büyümesi genellikle iyi huylu olarak görülüyor. Bu durum kişinin kanser olmadığı anlamına geliyor. Kötü huylu büyüme ise daha az iyi huylu büyümeye göre daha az gözüküyor. Prostatta büyüme 40’lı yaşlarda başlıyor ve 50’li yaşlara gelindiğinde belirtileri ortaya çıkıyor. İşeme ile sıkıntılarla da hastalık kendisini göstermeye başlıyor.

Gece fazlaca idrara çıkma, idrarı zorlanarak yapma ve ince idrar yapma gibi belirtiler prostat büyümesinin habercisi oluyor. Prostat büyümesi rahatsızlık vermeye başladığında tedavi edilmesi gerekiyor. Büyüme iyi huylu ise ilk etapta ilaç tedavisi uygulanıyor. Sonuç alınamadığı takdirde ise cerrahi yöntemlere başvuruluyor. Cerrahi yöntem ise açık ya da kapalı olarak gerçekleştiriliyor. Açık ameliyatlar enfeksiyon gibi bazı riskleri de beraberinde getiriyor. ‘TUR’ adı verilen kapalı yöntem ise cerrahi bir yöntem olarak sıklıkla kullanılıyor.

TUR operasyonlarında kişinin idrar kanalından giriş yapılarak enerji yardımı ile prostat parçalar halinde kesilerek alınıyor. Günümüzde kullanılan bipolar ise TUR sistemi Plazma Kinetik TUR sistemidir.Bu sistemde plazma kinetik enerji kaynağı kullanılıyor. Sistem klasik monopolar sistemlere nazaran birçok avantaj sağlıyor ki bunların başında da kişiden elektrik akımı geçmemesi geliyor.Plazma Kinetik yöntemiyle kesilen prostat daha sonra patolojik incelemeye gönderilebiliyor. Lazerle gerçekleştirilen operasyonlarda parça çıkarılmadığı için böyle bir durum söz konusu olmuyor.

Plazma kinetik yöntemde görüntü almak için sıvı serum fizyolojik kullanılıyor. Bu da TUR sendromunun önüne geçiyor.TUR Yöntemi ile fıtık ameliyatı da gerçekleştirilmektedir. Fıtık ameliyatında da aynı avantajlar sağlanmaktadır. TUR yöntemi ile prostat ve fıtık ameliyatı sayesinde hasta da çok fazla zorlanmıyor. TUR yöntemi ile prostat ve fıtık ameliyatı ili birlikte hastalar çok daha çabuk ayağa kalkıyor.

TUR yöntemi ile prostat ve fıtık ameliyatı gerçekleştirildiğinde hastalar günlük hayatlarına daha erken dönme fırsatı buluyor. TUR yöntemi ile prostat ve fıtık ameliyatı bu tip ameliyatlarda çok daha fazla başarı oranı sağlıyor.

TUR operasyonları Ankara Koru Hastanesi’nde de gerçekleştiriliyor. Koru Hastanesi Prof Dr. Hasan Biri önderliğinde bu tip ameliyatlarda büyük başarı sağlıyor. Robotik Cerrahi sistemini de büyük bir başarı ile kullanan Koru Hastanesi’ne yurtiçinin yanında yurtdışından da talepler geliyor.

Özel Koru Hastaneleri’nden üroloji ile ilgili randevu alabilirsiniz.

– Üroloji & Üro-Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Hasan Biri’den böbrek taşları ve kimlerde görüldüğü, böbrek taşı ağrıları, Perkütan Nefrolitotom , böbrek taşı tedavisi ve türleri, robotik cerrahi ameliyatları hakkında bilgiler alabilirsiniz.
– Prof. Dr. Hasan Biri’nin muayenehane adresi :  Oğuzlar Mahallesi 1375. Sok. Su Apt. No:6/11 Balgat – Ankara ///  Telefon : +90 312 438 83 83

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir