‘Transüretral prostat rezeksiyonu nedir?

‘Transüretral prostat rezeksiyonu nedir?’ sorusu şu şekilde cevaplanabilir. ‘Transüretral prostat rezeksiyonunun kısa adı TURP olarak adlandırılmaktadır. TURP, prostattan kurtulmasını da sağlamaktadır.

Tıp dilinde prostatın bulunduğu yerden bir kısmının ya da tamamının çıkarılmasına transüretral prostat rezeksiyonu ismi verilmektedir. Üretradan tüp geçirme işlemi gerçekleştirildiği için yapılan tıbbi operasyona transüretral adı verilmektedir. Geçirilen tüp içinden ortalama olarak kestane büyüklüğünde prostata yaklaştırılan aletlerle prostat ya kısmi olarak ya da tam olarak kesiliyor.

Kısa adıyla TURP iki biçimde gerçekleştirilebiliyor. Tıbbi operasyon, açık ya da kapalı olarak tamamlanabiliyor. Operasyon açık olarak gerçekleştirilirse bunun için büyük kesiler gerekiyor. Kapalı operasyonlarda ise küçük kesiler yeterli oluyor.

Yaş ilerledikçe erkeklerde prostat büyümesi baş gösterebiliyor. Bu duruma ise tıpta iyi huylu prostatın büyümesi adı veriliyor. ‘İyi huylu’ terimi ise bölgede kanserli hücrelerin olmadığı anlamına geliyor. Eğer bölgede kanserli hücre varsa bu da ‘kötü huylu’ tabiri ile ifade ediliyor. Bir takım hormonların yaş ilerledikçe prostatın büyümesine neden olduğu görüşü ise tıp dünyasında oldukça hakim. Prostatın büyümesi sorun olarak görülmüyor ancak prostat büyüyüp mesaneye baskı yapmaya başladığı takdirde problemler de baş göstermeye başlıyor. Kişide sık idrara çıkma isteği doğuyor. Özellikle gece çok daha fazla idrara çıkılıyor. Prostat mesaneye baskı uyguladığı takdirde idrarın tamamen dışa atılımı söz konusu olamıyor. Mesane içinde kalan idrar enfeksiyon oluşumuna yol açıyor.

‘Transüretral prostat rezeksiyonu nedir?’ sorusunun yanında bu işlemin nasıl yapıdığı da önemlidir. ‘Transüretral prostat rezeksiyonu nedir?’ sorusunun ardından kısa adıyla ‘TURP nasıl yapılır/’ sorusuna şöyle cevap verilebilir; İyi huylu olan prostat büyümelerini tedavi etmede transüretral prostat rezeksiyonu sıklıkla uygulanmaktadır. Bu yöntemin açık operasyonlara oranla riski çok daha azdır. İyileşme süreci daha kısadır.

Operasyonda penise ince olan bir tüp yerleştirilmektedir. TURP işlemi de bu tüp içerisinden geçirilen aletlerle gerçekleştirilmektedir. Tüpün ucunda telin yanında bir de kamera bulunmaktadır. Tel elektrik akımıyla ısıtılarak prostat kesilmektedir. Operasyon ortalama 1 saat sürmektedir ve lokal anestezi uygulanmaktadır.

Prostat rahatsızlıklarının tedavisi Koru Hastanesi tarafından da gerçekleştirilmektedir. Konunun uzmanı olan Prof. Dr. Hasan Biri tedaviyi uygulayan kadronun başında bulunmaktadır. Özel Koru Hastanesi Ankara’da hizmet vermektedir.

– Özel Koru Hastaneleri’nden üroloji ile ilgili randevu alabilirsiniz.
– Üroloji & Üro-Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Hasan Biri’den böbrek taşları ve kimlerde görüldüğü, böbrek taşı ağrıları, Perkütan Nefrolitotom , böbrek taşı tedavisi ve türleri, robotik cerrahi ameliyatları hakkında bilgiler alabilirsiniz.
– Prof. Dr. Hasan Biri’nin muayenehane adresi : Oğuzlar Mahallesi 1375. Sok. Su Apt. No:6/11 Balgat – Ankara
– Telefon : +90 312 438 83 83

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir