Prostat ameliyatı nasıl yapılır?

‘Prostat ameliyatı nasıl yapılır? ’‘Prostat ameliyatı nasıl yapılır?’ sorusu prostat büyümesinin sıkıntısını çeken insanlarca dile getirilmektedir. Prostat ameliyatı nasıl yapılır? Sorusu için Plazma Kinetik ili ilgili bilgi vererek başlangıç yapmakta büyük fayda olacaktır.

Prostat ameliyatı nasıl yapılır? Sorusunu dile getiren bireylerin Plazma Kinetik tekniği hakkında bilgi sahibi olması oldukça önem arz etmektedir. Plazma Kinetik sisteminde operasyonun yapılacağı alana penis yolu ile ulaşılmaktadır. Aletlerin yardımıyla içeri girilerek prostat aynı yoldan dışarı alınmaktadır. Plazma Kinetik yönteminde prostat bir kerede değil parçalar biçiminde kesilerek alınmaktadır. Plazma Kinetik yöntemi prostat büyümesi yaşayan insanlara büyük kolaylıklar getirmiştir. Prostat genel olarak iyi huylu büyümektedir ancak kötü huylu büyüme durumu da söz konusudur. Prostat büyümesinin iyi huylu mu kötü huylu mu olduğunu anlamanın en sağlam şekli patolojik inceleme olarak gösterilmektedir. Plazma kinetik ile prostat kesilerek dışarı alındığı için patolojik incelemeye de sonuç gönderme imkânı vardır. Plazma Kinetik yöntemi halk arasında kapalı ameliyat olarak da adlandırılmaktadır. Bu adlandırmaya yanlış denilemez. Prostat ameliyatı kapalı olarak gerçekleştirildiği için açık ameliyatlarda fazla olan kanama bir hayli az olmaktadır. Bölgesel anestezi yapma imkanı da vardır. Yani hastayı tamamen uyutmak gerekmez. Prostat büyümesi olan birey ameliyat bittikten sonra daha az acı çekmektedir. Bu yöntemle birlikte ameliyat bittikten sonra takılması zorunlu olan sonda çok daha erken çıkarılmaktadır. Plazma Kinetik sayesinde ameliyat edilen kişiler açık ameliyatla kıyaslandığında hastaneden daha erken çıkmaktadır. Hastaneden erken çıkmanın da hastalar için avantajları bulunmaktadır.

‘Prostat ameliyatı nasıl yapılır?’ sorusuna Lazer sistemi de cevap olarak gösterilir. Lazer yöntemi ile ameliyat yapıldığında prostat dışarı çıkarılmamaktadır ve olduğu bölgede buharlaştırılmaktadır. Böyle olunca da patolojik inceleme gibi bir durum mümkün olmamaktadır.

Prostat ameliyatları bunların dışında açık olarak da yapılmaktadır. Fakat son yıllarda plazma kinetik yöntemi hem açık ameliyata hem de lazer sistemine oranla çok daha fazla tercih edilmektedir.

Plazma Kinetik sitemi ile prostat büyümesi ameliyatları Ankara Koru Hastanesi’nde de yapılmaktadır. Üroloji’de Türkiye için çok önemli bir isim olan Prof. Dr. Hasan Biri Koru Hastanesi kadrosunda bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir