Prostat ameliyatında açık ve kapalı ameliyat nedir?

Prostat ameliyatında açık ve kapalı ameliyat nedir?  Prostat ameliyatında açık ve kapalı ameliyat nedir? Sorusu prostat büyümesi olan ve ameliyat olmak zorunda olan hastalar tarafından sorulmaktadır. Prostat ameliyatında açık ve kapalı ameliyat nedir? Sorusuna cevap olarak aşağıdaki bilgiler yeterli olacaktır.

Açık ameliyat yapılırken kişinin göbeğinin hemen altından 10 ila 13 santim arasında bir kesi açılmaktadır. Açılan kesi sayesinde prostatın bulunduğu alana ulaşılmaktadır. Prostat kapsülü ise bulunduğu alanda bırakılmaktadır. Yolu tıkayan ve rahatsızlığa neden olan dokular parmak vasıtasıyla bulunduğu alandan alınmaktadır.  En son olarak da prostat ameliyatının hemen peşinden gerekli olan sonda takılarak cerrahi müdahale tamamlanmaktadır. Sonda ise takılmasının ardından ortalama bir hafta kalmaktadır.

Plazma kinetik ismi verilen sistemle gerekli olan operasyon açık değil kapalı olarak geliştirilmektedir. Yani kesi açılmadan operasyon bölgesine penis yolu ile varılmaktadır. Bu sistemde bir de kamera kullanılmaktadır. Kamera aracılığıyla ameliyat dışarıdan hekim tarafından rahatlıkla izlenmektedir. Prostat bu yola başvurulduğunda parçalar biçiminde kesilmekte ve yine aynı yoldan dışarı alınmaktadır. Plazma kinetik yöntemi açık olarak gerçekleştirilen operasyonlara göre çok ciddi bir biçimde avantaj sağlamaktadır. Bunlardan biri ameliyatın ardından takılması zorunlu olan sondanın çok daha erken çıkarılmasıdır. Açık ameliyatta hasta hastaneden erken taburcu olamamaktadır. Nedeni ise hastanın açık operasyonda daha fazla yıpranmasıdır. Kapalı operasyonda bu süre çok kısadır.

Prostat ameliyatında açık ve kapalı ameliyat nedir? Sorusuna cevap olması için lazerle yapılan operasyonlardan da bahsetmek icap etmektedir. Prostat ameliyatları lazer sistemiyle kapalı olarak prostatın buharlaştırılması biçiminde gerçekleştirilmektedir. Bu yöntem ile prostat dokusu dış ortama alınamadığından patolojik inceleme yapılamaması bir dezavantajdır.

Plazma kinetik yöntemi Ankara’da bulunan Koru Hastanesi tarafından da uygulanmaktadır. Koru Hastanesi robotik cerrahi merkezi olması ile de bilinmektedir. Robotik cerrahi ile operasyonlar Koru Hastanesi tarafından bir başarı ile yapılmaktadır. Ameliyatlar üstün teknolojinin yanında uzman bir kadro tarafından gerçekleştirilmektedir.  Prof. Dr. Hasan Biri de Koru Hastanesi bünyesinde görev yapmaktadır. Koru Hastanesi başkentte iki semtte hizmet vermektedir. Koru Hastanesi hasta memnuniyete bakımından yüzde 99 orana ulaşan nadir hastanelerdendir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir