Prostat büyümesi kansere dönüşür mü?

Prostat büyümesi kansere dönüşür mü? Prostat büyümesi kansere dönüşür mü? Sorusu prostat büyümesi görülen hastalar tarafından sık olarak dile getirilen bir sorudur. Prostat büyümesi kansere dönüşür mü? sorusunu soranlar durumun kansere dönüşmesinden korkmaktadır. Hatta çoğu insanda prostat büyümesinin kansere dönüştüğü yolunda bir kanı yerleşmiştir.

Prostat büyümesi kansere dönüşür mü? Sorusunun cevabı ise kesinlikle ‘hayır’dır. Prostat büyümesi görülen bir hastada kanser de görülebilir fakat bunun sebebi prostat büyümesi değildir. İki rahatsızlık da birbirinden farklıdır. Yani prostat büyümesinin prostat kanserine yol açması gibi bir durum söz konusu değildir. İki hastalığın belirtilerinin de birbirine benzer olduğunu ise söylemek gerekir. Prostat büyümelerinin geneli iyi huyludur. Kötü huylu hücreler ise oldukça az görülmektedir.

Prostat büyümesi tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Prostat büyümesinin genç yaşlarda görülmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Bu rahatsızlık 40’lı yaşların ortalarından sonra görülmektedir. Prostat büyümesi ilaçla da tedavi edilebilmektedir. Fakat rahatsızlık ilaçla tedavi edilecek boyutu geçmişse cerrahi müdahale gerekebilmektedir.  Prostat büyümesinin tedavisi açık ameliyatla yapılabilmektedir. Bunun için hastanın göbeğinin altına bir kesi açılmakta ve buradan prostat bölgesine ulaşılmaktadır. Bunun yanında plazma kinetik adı verilen yöntem de son zamanda oldukça fazla tercih edilmektedir. Bu yöntemde operasyon açık değil kapalı olarak yapılmaktadır. Penisten prostat bölgesine ulaşılmaktadır. Hekim operasyonu bir kamera yardımı ile takip etmektedir. Prostat parçalar biçiminde kesilerek yine dışarı parçalar biçiminde çıkarılmaktadır. Plazma kinetik avantajlı bir sistem olduğu uçun tercih edilmektedir. Hastalar bu yöntemle daha çabuk iyileşmektedir. Sonda da daha erken çıkarılmaktadır. Kesi olmadığı için kanama gibi bir durum da söz konusu değildir.

Lazerli sistemle de prostat tedavisi yapılmaktadır. Lazerli sistemde prostat dışarı çıkarılmaz ve olduğu alanda buharlaştırılır.

Prostat büyümesinin tedavisinde kullanılan plazma kinetik yöntemi Ankara Koru Hastanesi tarafından da uygulanmaktadır. Koru Hastanesi robotik cerrahi merkezidir ve üroloji alanında oldukça başarılı ameliyatlara imza atmaktadır. Bu alanda önemli bir isim olan Prof. Dr. Hasan Biri de Koru Hastanesi’nde görev almaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir