Prostat büyümesi nasıl anlaşılır?

prostat-kanseri-tedavisi-ankara (7)

Prostat büyümesi nasıl anlaşılır?’ ‘Prostat büyümesi nasıl anlaşılır?’ sorusuna cevap olarak uzmanlar şu bilgileri vermektedir; prostat idrarın dışarı atılmasını zorlaştırmakta ve son nokta olarak da engellemektedir. Prostat büyümesi iyi huylu olarak gelişmişse yalnızca idrar yapımı ile ilgili sorunlara yol açar. İdrar torbasını saran bezdeki küçük bir büyüme bile idrar yapımını zorlaştırmaktadır.

‘Prostat büyümesi nasıl anlaşılır?’ sorusunu dile getiren insanlar için şu bilgiler de verilebilir; prostat büyümesi ilerlemiş aşamada ise idrar kesesini çok daha fazla zorlayabilir. Prostat büyümesi idrar kesesini baskılayarak idrar yapımı ile ilgili sorunlara yol açmaktadır. ’Prostat büyümesi nasıl anlaşılır?’ sorusunu soranların muhtemeldir ki idrar yapma ile ilgili sorunları vardır. Prostat büyümesi insanların hem gündüz hem de gece sıklıkla idrara çıkmasına neden olur. Kişilerin tuvalete yetişemeden idrarlarını kaçırdıkları da olmaktadır. İdrar kesik olarak geldiği gibi idrar yapımına başlamada zorluk da görülebilmektedir. Prostat büyümesinde idrar incelmektedir. Bazen hasta idrar yapımına başlayamamaktadır.

Prostat büyümesinin tedavisi mümkündür ki son zamanlarda plazma kinetik adı verilen yöntem tedavi seçenekleri arasında sıklıkla kullanılmaktadır. Bu yöntemde operasyon tamamen kapalı olarak yapılmaktadır. Yani açık ameliyatta olduğu gibi bir kesiye gerek duyulmamaktadır. Penisten içeri ince bir kamera ve beraberinde bir telle girilmektedir. Operasyon da hekim tarafından içeri sokulan bir kamera ile izlenmektedir. Plazma kinetik yönteminde prostat parçalar biçiminde kesilerek yine aynı yoldan dışarı alınmaktadır. Parçalar dışarı çıkarıldığı için patolojik inceleme yapma imkanı da vardır. Plazma kinetik yöntemi hastaların daha hızlı iyileşmesine olanak sağlamaktadır. Ameliyatın ardından takılan sonda da bu yöntemde çok daha erken çıkarılmaktadır.

Plazma kinetik yöntemi ile prostat büyümesinin tedavisi Ankara Koru Hastanesi tarafından da yapılmaktadır. Koru Hastanesi robotik cerrahi sistemini de kullanmaktadır. Üroloji alanında birçok ameliyat robotik cerrahi ile büyük bir başarı yüzdesi ile yapılmaktadır. Üroloji alanında ülkemizin önemli isimleri arasında yer alan Prof. Dr. Hasan Biri de Koru Hastanesi’nde hizmet vermektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir