Prostat iltihabı nasıl bir rahatsızlıktır?

Prostat iltihabı nasıl bir rahatsızlıktır? sorusu bu hastalığa yakalananların hızlı bir bizimde araştırmaya başladığı ve cevap aradığı sorudur. Prostat bezinde bilindiği gibi sperm kanalları vardır. Bahsi geçen kanallar oldukça uzun kanallardır. E. coli adı verilen bakteri türü ve bunun yananda birçok bakteriler bu uzun kanallara yerleşerek enfeksiyona yol açmaktadırlar. İnsan vücudu bu enfeksiyonları iltihaba çevirmektedir. İdrar yolunda meydana gelen iltihap prostat bezine bulaşacak olursa prostat iltihabı da bu biçimde oluşmaktadır. Hastalığın meydana gelmesi için mutlak suretle bir bakteriye gerek yoktur. Prostat türlerinin bazılarında bakteri bulunmadan da iltihap oluşabilmektedir.

Prostat iltihabı cinsel yolla bulaşmaz bu konuda çoğu insan yanlış şeyler bilmektedir. Prostat iltihabının cinsel yolla bulaştığı düşünülmektedir. Ancak belirtildiği gibi böyle bir durum söz konusu değildir. Prostatit bulaşıcı bir hastalık değildir. Ergenlik çağının ardından herhangi bir zamanda ortaya çıkabilmektedir. Bu rahatsızlığın kesin olarak tedavi edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde siner hastalıklarına yol açabilmektedir.

Prostat iltihabı nasıl bir rahatsızlıktı?r sorusunu soranlara şunlar da söylenebilir; bilindiği gibi iki çeşit prostat rahatsızlığı vardır. Bunlardan ilki Akut Prostatit rahatsızlığıdır ve ani olarak gelişir. Oldukça şiddetlidir. Sinirleri gerer. Yüksek ateş gözlenir.

Kronik prostatit ise sinsi olarak seyreder ve ani olarak gelişmez. Şiddetli bir durudan da bahsedilemez.

Prostat büyümesi prostat iltihabına neden olmaz. İkisi ayrı rahatsızlıklardır ve ikisinin de tedavi edilmesi gerekir. Prostat büyümesi günümüzde plazma kinetik denilen bir yöntemle tedavi edilmektedir ki artık prostat büyümesinin tedavisi için tek yol açık ameliyat değildir. plazma kinetik tekniği kapalı bir tekniktir. Bir tel ile operasyon bölgesine girilerek prostat parçalar biçiminde kesilerek ardından da dışarı çıkarılmaktadır. Plazma kinetik yöntemi hastalara büyük avantajlar sağlamaktadır.

Ankara’da hizmet veren Özel Koru Hastanesi de plazma kinetik yöntemi ile üroloji alanında tedavi uygulamaktadır. Üroloji alanında Türkiye için çok önemli bir isim olan Prof Dr. Hasan Biri de Koru Hastanesi’nde görevine devam etmektedir. Koru Hastanesi bur robotik cerrahi merkezidir.

Koru Hastaneleri iletişim bilgileri şu biçimdedir;

Balgat: Oğuzlar Mahallesi 1375. Sok. Su Apt. No:6/11 Balgat Ankara Tel: +90 (312) 438 83 83
Sincan: Akşemsettin Mah. Huzur Sok. No: 1 Sincan +90 (312) 268 53 53

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir