Prostat iltihabı nasıl tedavi edilir?

Prostat iltihabı nasıl tedavi edilir? sorusunun ilk cevabı şöyledir; Kronik prostat iltihabı söz konusu ise bu rahatsızlığın tedavi edilmesinde ilaç kullanılır ki bu ilaç da antibiyotik cinsi olmaktadır. Antibiyotiğin ne süre ile uygulanacağını doktor belirlemektedir ancak tedavi ortalama 5 hafta boyunca sürmektedir. Rahatsızlığın tekrarlaması ya da hastanın bu sürede iyileşmemesi söz konusu olabilir. Bu durumda ilaç tedavisinin uzatılması söz konusu olabilir. Nadir olarak ameliyat da yapılabilir. Bu tip rahatsızlığın tedavisi biraz zor olmaktadır. antibiyotiğin her zaman o bölgeye etki etmesi kolay oymamaktadır. Bu da işleri zorlaştırmaktadır. Fakat yine de en çok uygulanan tedavi biçimi ilaç tedavisidir.

Prostat iltihabı nasıl tedavi edilir? sorusunun ikinci cevabı da şu şekildedir. Bu türdeki ikinci rahatsızlık akut prostat iltihabıdır. Bu hastalığın tedavisi için de yoğun bir biçimde antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Akut prostat iltihabı oldukça zor bir rahatsızlıktır bu nedenle de yoğun olarak bakım gerektirmektedir. Antibiyotik tedavisi en az iki hafta olmak üzere uygulanmaktadır. Bu rahatsızlık türünde idrar yapmada büyük zorluklar yaşanabilir. Böyle durumlarda hastaya sonda takılması söz konusu olmaktadır. Damardan ilaç tedavisi de söz konusu olmaktadır. Tedavi sonrasında büyük aşama kaydedilmektedir. Rahatsızlığı olanların cinsel hayatı terk etmesi gerekmez. Cinsel hayat devam ettirilebilir. Prostat iltihabı prostat kanserinin oluşmasına neden olmaz. Bu rahatsızlığa yakalanan hastaların büyük kısmı prostat kanserine yakalanmaktan korkmaktadır ki böyle bir durum söz konusu değildir. Ne prostat iltihabı ne de prostat büyümesi prostat kanserine neden olmaz bunların hepsi çok farklı rahatsızlıklardır.

Prostat iltihabı nasıl tedavi edilir? Sorusu cevaplandıktan sonra prostat büyümesi ve prostat kanserinden de bahsetmek gerekir

Prostat büyümesi ve prostat kanseri de ciddi rahatsızlıklardır. Bu iki rahatsızlığın da çeşitli tedavileri mümkündür ki bunlardan birisi de plazma kinetik denilen yöntemdir. Plazma kinetik yöntemi, kapalı olarak gerçekleştirilen bir ameliyat biçimidir. Bir tel yardımı ile penesten girilerek parçalar halinde doku kesilmektedir. Kesme işlemi bir enerji kaynağı yardımı ile yapılmaktadır. Daha sonra kesilen doku parçalar halinde dışarı çıkarılmaktadır.

Prostat büyümesi e prostat kanseri için uygulanan plazma kinetik yöntemi, Ankara Koru Hastanesi tarafından da kullanılmaktadır. Prof Dr. Hasan Biri’nin de görev aldığı Koru Hastanesi bir robotik cerrahi merkezidir ve üroloji alanındaki tüm operasyonlar robotik cerrahi sistemi ile yapılmaktadır.

Koru Hastaneleri iletişim bilgileri şu biçimdedir;

Balgat: Oğuzlar Mahallesi 1375. Sok. Su Apt. No:6/11 Balgat Ankara Tel: +90 (312) 438 83 83
Sincan: Akşemsettin Mah. Huzur Sok. No: 1 Sincan +90 (312) 268 53 53

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir