Prostat kanseri tedavisi nasıldır?

prostat-kanseri-tedavisi-ankara (5)

Prostat kanseri tedavisi nasıldır? Prostat kanseri tedavisi nasıldır? Sorusunun cevabını vermeden daha önce bir takım temel bilgileri vermekte oldukça fazla fayda olacaktır. Prostat kanseri tedavisinde bazı veriler oldukça önemlidir. Hastalığın evresinin yanında, hastalığın seyri ve hastanın genel sağlık durumu ile yakından ilintilidir. Tüm bu veriler göz önüne alınarak tedavi şekline doktorlarca karar verilmektedir.

Prostat kanseri tedavisi nasıldır? Sorusunun cevabı verilecek olursa; prostat kanseri bilindiği gibi gayet yavaş ilerleyen bir rahatsızlıktır ve uzun zaman hiçbir belirti vermeyebilir. Hastalık genç yaşlarda değil ilerleyen yaşlarda ortaya çıktığından bekleyerek izleme bu bahsi geçen seçeneklerden birisi olabilmektedir.

Tedavi seçeneği belirlenirken kanserin evresi, yani hangi evrede olduğu ciddi bir yer tutmaktadır. Şayet kanser ilerlememiş ise yani erken evredeyse kanserli doku vücuttan tam olarak çıkarılmaya çalışılır. Diğer bir yöntem ise kanserli hücreleri öldürülmeye çalışmaktır. Kanser erken evrede değilse bünyeden çıkarılması ya da öldürülmesi mümkün olmamaktadır. Kanserli hücrelerin büyümesini ya da çoğalmasını durdurulmasını amaçlayan seçenekler uygulanır.

Kanser erken evrede ise henüz ilerlememişse tedavi şekilleri şöyledir. Radikal Prostatektomi: Prostatın cerrahi müdahale yapılarak bulunduğu yerden çıkarılmasıdır. Radikal prostatektomi açık, laparoskopik ve ya robotik yöntemler ile gerçekleştirilebilinir. Günümüz ileri teknoloji ürünü olan robot ile yapılan ameliyatlar da ameliyat sonrası görülme riski olan idrar kaçırma ve ereksiyon kusuru (sertleşme sıkıntısı) açık ve laparoskopik cerrahi yöntemlere oranla oldukça az olduğu bilinmekte ve robotik cerrahi ile üstün sonuçlar elde edilebilmektedir. Radyasyon Tedavisi: Prostat bezinde bulunan kanserli hücrelerin öldürülmesi hedeflenir. Radyasyon ışınları dışarıdan prostat bezlerine doğru uygulanır. Bir başka biçimde uygulanması ise prostat bezi içerisine küçük radyoaktif tohumlarının ekilmesi şeklindedir.

Şayet prostat kanseri ilerlemiş durumdaysa tedavi için şu yollara başvurulur;

Kısmi Hormonal Tedavi: Testosteronun büyük bir kısmı testislerde üretilir. Kısmi hormonal tedavi sayesinde testislerde meydana gelen testosteron üretiminin durdurulmasına çalışılır. Kısmi hormonal tedavinin tek bir yolu yoktur, değişik yolları vardır. Prostat kanseri tedavisi nasıldır?  Sorusu bu şekilde cevap bulmuş olur

Prostat kanserinin tedavisi Ankara’da hizmet veren Koru Hastanesi’nde robotik cerrahi sistemi ile gerçekleştirilmektedir. Robotik cerrahi sistemi açık ameliyatlara nazaran birçok avantaj sağlamaktadır. Hasta bu sistemle operasyon geçirdikten sonra çok daha çabuk iyileşmektedir.  Bu da ameliyatın ardından kanser tedavisine erken başlanmasına olanak vermektedir.  Robotik cerrahi sistemini Ankara’da ilk olarak kullanmaya başlayan özel hastane Koru Hastanesi’dir. Koru Hastanesi Ankara’da Çukurambar ve Sincan semtlerinde hizmet vermektedir. Yurtdışından da sayısız hasta Koru Hastanesi’ni tercih etmektedir. Üroloji alanında önemli bir yeri olan Prof. Dr. Hasan Biri de bu hastanede görev yapmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir