Prostat kanserinin erken teşhisi mümkün mü?

Prostat kanserinin erken teşhisi mümkün mü? Sorusunun cevabı ‘evet’ olarak verilebilir. Sadece prostat kanserinin değil tüm kanser çeşitlerinin erken teşhisi mümkündür. Erken teşhis edilmeyen tüm kanser türleri hayati tehdit oluşturmaktadır.

Prostat kanserinin erken teşhisi mümkün mü? Sorusunu soran insanlar zaten işin ciddiyetinin farkında demektir. Prostat kanseri bilindiği gibi sadece erkeklerde görülen bir rahatsızlıktır. Özellikle sık tuvalet ihtiyacı duyan ve idrarda yanma gibi durumları olan insanların üroloji uzmanına görülmesi gerekmektedir.

Prostat büyümesi ile prostat kanseri birbirinden ayrıt edilmelidir ve prostat büyümesinin kansere neden olmayacağı bilinmelidir. Prostat ile şikayeti olanlara PSA adı verilen bir test uygulanmaktadır, bu test prostat kanserinin belirlenmesi için gerçekleştirilmelidir. Gelen sonuç yüksekse doktor farklı testler isteyerek sonucu belirlemektedir. Prostat büyümeleri sonucunda gerçekleştirilen operasyonun ardından çıkarılan parçalar patolojik incelemeye gönderilmektedir. Patolojik inceleme prostat bölgesinde kötü huylu tümör olup olmadığına dair net bilgiler vermektedir.

Prostat kanseri diğer kanser türlerinin oyduğu gibi tedavi edilmesi gereken bir durumdur ve genel olarak cerrahi müdahale gerekmektedir. Plazma kinetik denilen yöntemle de prostat kanseri için cerrahi müdahale yapılmaktadır. Plazma kinetik yöntemi bir kapalı ameliyat tekniğidir. Bu tep operasyonda hastanın vücuduna kesi açılmamaktadır. Bir tel ile penisten içeri girilerek müdahale yapılmaktadır. Cerrah ameliyat bölgesini telin ucunda olan bir kamera yardımı ile görmektedir. Plazma kinetik ile operasyonun hastaya sağladığı birçok avantaj vardır. Öncelikle plazma kinetik tekniği ile ameliyat olan hasta açık ameliyat geçiren hastalara nazaran çok daha çabuk iyileşmektedir. Bu da ayağa çok erken kalkılmasını sağlamaktadır. Erken ayağa kalkan hasta kanser tedavisine de erken başlamaktadır. Sonda erken çıkarılmakta bu da hastanın işinu kolaylaştırmaktadır.

Plazma kinetik yöntemi ile prostat kanseri operasyonları Koru Hastanesi tarafından da gerçekleştirilmektir, Prof Dr. Hasan Biri önderliğinde hizmet veren Koru Hastanesi, uzman kadro ve teknolojiyi birleştirmiştir. Koru Hastanesi Başkent Ankara’da hizmet vermektedir.

Koru Hastaneleri iletişim bilgileri şu biçimdedir;

Balgat: Oğuzlar Mahallesi 1375. Sok. Su Apt. No:6/11 Balgat Ankara Tel: +90 (312) 438 83 83
Sincan: Akşemsettin Mah. Huzur Sok. No: 1 Sincan +90 (312) 268 53 53

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir