Prostat kanserinin evreleri nelerdir?

prostat-kanseri-tedavisi-ankara (6)

Prostat kanserinin evreleri nelerdir? Prostat kanserinin evreleri nelerdir? Sorusu bu tip bir rahatsızlığa yakalanan insanların dile getirdiği sorular arasında yer almaktadır. Prostat kanserinin evreleri nelerdir? Sorusuna uzmanlar şöyle cevap vermektedir; 0 ila 10 rakamları arasında bulunan derecelendirme sisteminde patolojik inceleme sonucunda gelen skor şayet 7 değerinin altında bulunuyorsa iyi huylu olarak davranan bir kanser durumu var anlamına gelmektedir. Patalojik incelemeden gelen değer 7′nin üstünde bulunuyorsa hızlı bir biçimde yayılan kanser vakası oluşmuş demektir.

Bu sonuç belirtilen yöntemle belli olduktan sonra ise kanserin evresi belirlenmelidir. Ultrason işlemi hasta üzerinde gerçekleştirilirken transrektal ultrason sırasında prostatın görüntülerinin de alınması gerekmektedir. Tüm bu yöntemler belirli bir sistematik içinde kullanılarak kanserli hücrenin ne denli dağıldığı anlaşılmaktadır. Hasta bireylere bazen batın tomogrofisi de uygulanabilmektedir. Bu işlemle kanserli hücrenin prostatın çevresinde yer alan dokulara ve lenf sistemine sıçrayıp sıçramadığı kontrol edilmektedir.

PSA testinin peşinden gelen değer 10′un üzerinde ise riskli bir durum var demektir. Böyle bir sonuç gelecek olursa bireye kesin olarak kemik sintigrafisi adı verilen test uygulanır. Bu testi yapmaktaki temel neden kanserin iki önemli noktaya atlayıp atlamadığını kontrol etmektir. İki önemli nokta ise bel kemiği ve lenf sistemidir. Her iki bölge de tedavi öncesinde sağlık personeli tarafından kontrol edilir. Bu bölgelerden ikisinden birisine yayılma olmuşsa prostat kanseri ilerlemiş ve ileri evrede demektir.  Eğer bu iki bölgede de yayılma gözlenmiyorsa erken tanı yapıldığı rahatlıkla söylenebilir.

Tüm kanser vakalarında olduğu gibi bu kanser türünde de erken teşhis hayati bir önem taşımaktadır. İleri evre olan kanserlerde tedavi oldukça zorlaşmaktadır.

Prostat kanserinin cerrahi tedavisi açık, laparoskopik ve günümüzde sık sık kullanılan ve diğer yöntemlere oranla üstünlüğü bulunan robotik cerrahi sistemi ile de yapılmaktadır. Robotik cerrahi sisteminde görüntü on kat büyütülerek 3 boyut eşliğinde aktarıldığı için kanserli dokular hekim tarafından çok daha iyi görülmekte ve buna göre temizlenmektedir. Aletlerin insan elinin temas edemeyeceği noktalara girmesi daha iyi bir temizliği beraberinde getirmektedir.

Bu yöntem Ankara’da Koru Hastanesi tarafından başarıyla uygulanmaktadır. Koru Hastanesi robotik cerrahi sistemini Ankara’ya getiren ilk özel sağlık kuruluşudur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir