PSA hakkında önemli bilgiler

PAS, prostat spesifik antijen ölçümüdür. PAS kan aracılığıyla gerçekleştirilir ve prostat kanserinin erken tespit edilmesinde kullanılır. PSA prostat hücreleri tarafından yapılmaktadır. Burada üretilen PSA’nın bir bölümü prostattan kana geçiş yapmaktadır. İşte kana geçen PSA’nın miktarı ölçülerek prostat kanserinin taramasında kullanılır.

PSA hakkında önemli bilgiler vermek gerekirse; Yaşın ilerlemesi ile birlikte kanda bulunan PSA oranı yükselmektedir. Prostat enfeksiyonlarının olması halinde, iyi huylu olan prostat büyümelerinde ya da prostat kanserinin görüldüğü durumlarda PSA’nın kandaki oranında artış olmaktadır.

Rektal olarak gerçekleştirilen muayene veya prostat biyopsisi biçimindeki çalışmalar da PSA düzeyini yükseltmektedir. PSA oranı kanda olması gerekenden daha fazlaysa kesin tanı için farklı testlere ihtiyaç duyulur.

Yine PSA hakkında önemli bilgiler vermeye devam etmek gerekirse PSA ölçümü prostat testleri arasında önemli bir yerdedir ve doktorların da bu durumda istediği ilk test olarak bilinir. Doktorların PSA testini istemesinin ardından kan verilmesi icap eder. Hastanelerin kan alma merkezinde bu işlem gerçekleştirilir. PSA testi için erekli olan kan koldan alınmaktadır. Kan alma işleminin tamamlanmasının ardından ise bu kan incelenmek üzere ilgili birime gönderilmektedir.

Test sonucunun alınacağı zaman ise yine kanı alan birim tarafından hastaya bildirilmektedir. Fakat bu zaman, kurumlar arasında farklılıklar gösterebilmektedir. PSA değerinin bir takım faktörlerden etkilendi ise bilinmektedir. Bunda yaş önemli bir faktör olarak göze çarpmaktadır. Bu gibi faktörler doktor tarafından test sonucu incelenirken göz önünde tutulmaktadır.

PSA seviyesi yüksek çıktığı takdirde ilgili hekim muhtemel olarak başka testler de isteyecektir. PSA seviyesi herhangi bir enfeksiyona bağlı olarak da yüksek çıkmış olabilir. Ya da iyi huylu büyümüş prostat da PSA’nın yükselmesinde önemli bir etkendir. Tabii kötü huylu tümör de adı geçen değeri yükseltebilir.

PSA hakkında önemli bilgiler olarak internette geliştirilen arama sonuçları insanların bu konuyu merak ettiğinin göstergesidir. PSA hakkında önemli bilgiler adamasıyla insanlar konu hakanda bilgi sahibi olmaya çalışmaktadır.

Prostat operasyonları birçok hastanede gerçekleştirilebilmektedir ki burada önemli olan kullanılan teknoloji ve uzman kadrodur. Teknolojiyi son derece iyi kullanan ve çok iyi bir uzman kadro bulunduran hastanelerden birisi de Özel Koru Hastanesidir ki kadranın başında Prof. Dr. Hasan Biri bulunmaktadır. Özel Koru Hastanesi Ankara’da iki şubede hizmet vermektedir.

Özel Koru Hastaneleri’nden üroloji ile ilgili randevu alabilirsiniz.

— Üroloji & Üro-Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Hasan Biri’den mesane kanseri, prostat kanseri, prostat büyümesi, prostat iltihabı, böbrek taşları ve tedavisi, plazma kinetik tur tekniği, robotik cerrahi ile ilgili ameliyatlar, laparoskopi, androloji ve infertilite hakkında bilgiler alabilirsiniz.

– Prof. Dr. Hasan Biri’nin muayenehane adresi : Oğuzlar Mahallesi 1375. Sok. Su Apt. No:6/11 Balgat – Ankara
Telefon : +90 312 438 83 83

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir